Аромати, феромони, етерични масла
Как действа аромата: какво представляват феромоните?
Удивително е колко бързо свикваме с ароматите. Когато влезете за първи път в стая, може да усетите миризмата и, но след няколко минути, а понякога дори секунди, носът ви свиква с това.
Можете ли да го помиришете?
Миризмата има лоша репутация - от векове учени и философи критикуват всичко, свързано с обонянието. Дарвин дори го смята за най-малко важното от сетивата. Въпреки това, миризмите играят важна роля в нашето ежедневие, дори ако не го забелязваме, и могат да повлияят на емоциите по начини, по които зрението, допирът, вкусът и слуха никога не могат. И така, какво прави обонянието толкова активно? Миризмата е най-слабо проученото ,сетиво което обърква учените в продължение на много години. Има стотици теории и идеи, но къде е истината? Дошъл е моментът да намерим обяснение за сетивността, която е по-силна от останалите предизвикващи емоции в нас.
Какво означават феромоните?
Емоционалната сила, която ароматът притежава, е невероятна - за няколко секунди един дъх от определен аромат може да ви отведе до определено време и място, така че е лесно да се заключи, че в него има нещо повече от няколко приятни нотки. Някои животни общуват с помощта на химични съединения, наречени феромони. Имаме ли нещо общо с това и защо хората са толкова очаровани от ароматите?
Представете си, ако всичко, което трябва да направите, за да привлечете вниманието на специален човек, е да вдигнете ръката си, за да отворите подмишницата си. Ако можете да очаровате потенциалната си сродна душа с аромата на дъха си? Съгласете се, това би улеснило живота. Поради тази причина феромоните остават гореща тема за дискусии, често усложнявани от рекламни кампании, аромати и събития, изградени около феромоните, за да ви помогнат да „намерите този“. Въпреки че това може да изглежда като фантазия, комуникацията чрез аромат е норма за повечето бозайници. И има смисъл да се вярва, че хората, като един от видовете бозайници, правят същото.
Феромоните са химични съединения, които позволяват на животните да сигнализират за присъствието си на партньор, да се движат безопасно през гъста джунгла или да маркират територия. Те са инструмент за химическа комуникация, използван от живите същества - от водорасли до слонове - за определяне на важна информация за тяхната среда.
Пчелите и осите са едни от най-активните потребители на феромони, които ги отделят, за да се предпазят, да помогнат за изграждането на кошерите си и да улеснят чифтосването. Всъщност осата използва предупредителен феромон, за да мобилизира други оси, когато е изправена пред заплаха. Можем да кажем, че те използват феромони по същия начин, по който хората използват WhatsApp, за да събират хората на едно място.
Майкъл Стодарт, биолог и зоолог, който десетилетия наред е изучавал как животинското царство взаимодейства с миризмата, обяснява: „Феромонът винаги ще има същия ефект върху даден обект, както хормоните винаги имат специфичен ефект - няма значение дали вие сте мъж или жена, млад сте или стар, хормонът адреналин винаги ще кара сърцето ви да бие по-бързо . "
Това обаче не се отнася за хора, които вдишват феромони. Докато миризмите могат да променят нашето поведение или действия, те не могат да го правят във всички посоки. За разлика от животните, ние не реагираме химически на миризми. Например, когато група хора помирише етерично масло от роза, са възможни стотици различни физиологични и психологически реакции. С други думи, хората не са програмирани да реагират на ароматите по същия начин.
Нещо повече, някои феромони се улавят от специализиран орган, наречен вомероназален орган (VNO) - част от устата и носа, която позволява на бозайниците да вкусят феромоните, които вдишват.
Майкъл обяснява: „Проблемът за хората е, че няма категорично доказателство, че VNO изобщо съществува. Следата VNO присъства в човешкия плод, но изчезва много преди раждането. „Генът, отговорен за VNO, мутира в нашите предци преди някъде между 22 и 16 милиона години. Така че през този огромен период от време, феромоните не играят никаква роля за възпроизводството на човешките предци. "
Майкъл и, както изглежда, цялата наука, казват, че феромоните нямат ефект или дори не съществуват при хората. Всъщност за повечето хора феромоните на животните миришат неприятно - като свинарници и тоалетни. Няма съмнение обаче, че ароматите играят голяма роля в начина, по който живеем живота си - и към този резултат човечеството върви от няколко милиона години.
Ние хората не усещаме феромоните, по начина, по който го правят животните , но усещаме и оценяваме ароматите на етеричните масла, по свой индивидуален начин, което ни помага да оцелеем понякога и ...буквално, физически в много аспекти на живота, който водим.
Коментари
Публикуване на коментар