Цялата природа в една бутилка.
Цялата природа в една бутилка
Как се създават етеричните масла и абсолютите.
Природата е изпълнена с прекрасни аромати. Но как хипнотизиращият аромат на роза или омайващия аромат на канела попада в бутилката?
Чиста наука. Растенията съдържат ароматни съединения и, както подсказва името им, благодарение на тях растенията миришат добре (или лошо). За да използвамв ароматните съединения на растението, те трябва да бъдат извлечени.
Хората използват растения заради техните аромати от хиляди години по много различни начини. В някои случаи е толкова лесно, колкото изстискването на лимон но за други е използван по-сложен процес.
Ароматите на растенията са пряко следствие на съдържащите се в тях ароматни съединения.
Венчелистчетата, стъблата, плодовете, корените, кората и листата имат различна консистенция, структура и състав и поради това изискват различни методи за изолиране на техните ароматни съединения. Има три основни метода: дестилация с пара, абсолютна екстракция и студено пресоване които позволяват да получите ароматен материал, който може да се използва при производството на различни продукти или парфюмерийни комбинации. За съжаление ароматите могат да се създават и в лабораторията - синтетично с помощта на химикали.
ПАРНА ДЕСТИЛАЦИЯ
Парна дестилация е един от най-често срещаните методи за екстракция. Този метод се използва за извличане на масла от билки, семена, кора и корени, включително мента, сандалово дърво и градински градински чай.
Историята на дестилацията с пара датира от 10 век.
Сравнително простата технология остава почти непроменена в продължение на хиляди години. Необходими са само вода, съставката, която искате да дестилирате, и съдовете, в които ще я затопляте и събирате.
Парна дестилация е дестилация на съставка с цел извличане на етерични масла. В началото съставката се поставя в резервоар и се смесва с пара или гореща вода. Топлината разгражда растението и неговите ароматни съединения се отделят, като парата се комбинира с етеричното масло на съставката. След това тази ароматна пара се кондензира и събира. Кондензираната течност се събира в контейнер - сепаратор на етерично масло, където се разделя на вода и масло. Плаващото отгоре масло се отделя и се налива в определени за това съдове.
АБСОЛЮ МАЦЕРАЦИЯ
Някои ароматни съставки не могат да издържат на излагане на пара по време на дестилация. Вместо това цветя като мимоза и жасмин преминават през процес, наречен екстракция с разтворител. Тук не се използва топлина, пара или вода. За да се извлече ароматът, съставките се потапят в разтворител като етанол или хексан.
Общоприето е, че растения като жасмин са твърде нежни за парна дестилация, но тук изобщо не става въпрос за нежност. Всичко зависи от естествените свойства на растението.
Разтворителят разгражда ароматните съединения на растението и ги освобождава в течността. След това разтворителят се отстранява и се оставя ароматна концентрирана смес, която се нарича "абсолю". Absolute не се нагрява по време на производствения процес, така че аромата му напомня повече на оригиналното растение, отколкото етеричните масла. Много растения могат да се използват както за етерични масла, така и за абсолю, но някои компоненти по своята същност могат да се съхраняват само като абсолю.
СТУДЕНО ПРЕСОВАНЕ
Може би най-простият метод за извличане, пресоването, включва пресоване на съставка за получаване на етерично масло.
Пресоването е най-лесният начин за извличане на етерично масло от растение. Можете да направите това сами, като изстискате кората на лимон или лайм.
Очевидно пресоването е най-старата форма на извличане. Днес този метод често се използва за извличане на масла от кората на цитрусовите плодове като грейпфрут, лимон и лайм, тъй като кората им съдържа най-високата концентрация на масла. Този вид екстракция може да се извърши ръчно, като просто се изстиска кората с ръце или в по-голям мащаб с помощта на механична преса.
Коментари
Публикуване на коментар