ЕТЕРИЧНИ МАСЛА , РАСТЕНИЯ
РАЗЛИЧНИТЕ ЧАСТИ НА РАСТЕНИЯТА И ЕТЕРИЧНИТЕ МАСЛА ДОБИВАНИ ОТ ТЯХ.
Етеричните масла се получават от растенията, а маслата, произведени естествено в тези живи организми, до голяма степен са това, което осигурява техните невероятни лечебни сили.
От зората на времето растенията се използват лекарствено за лечение на множество заболявания и те очевидно действат изключително добре като лечебни средства, тъй като човешката раса е оцеляла от всичко, което природата експериментира върху нас.
Но след въвеждането на съвременните лекарства в началото на 20 ти век употребата им за лекарствени цели драстично намалява.
Поради нарастващия брой странични ефекти при употребата на съвременни фармацевтични лекарства, все повече хора отново се обръщат към естествените начини за подобряване на здравето и благосъстоянието си. Интересът към лечебните растения се е увеличил изключително много през последните двадесет години и това подхранва продължаващия интерес към ароматерапията.
Според мен, за да разберем наистина етеричните масла, си струва да можем да идентифицираме отделните части на растенията, от които всъщност са получени. Това може да ви помогне да разберете как работи растението и да доведе до по-добро разбиране на терапевтичните етерични масла.
Продължителността на живота на растителните видове варира и това се отразява на това как растенията цъфтят. Едногодишните цъфтящи растения живеят само една година, изпълнявайки целия си жизнен цикъл от семена до цветя до семена в рамките на един вегетационен период. Само спящото семе продължава живота между едно поколение и следващо.
На двугодишните растения отнемат две години, за да завършат жизнения си цикъл, произвеждайки само малка розетка от листа в близост до почвената повърхност през първата година и цъфтящи през втората, преди да умре.
Многогодишните растения, които са или вечнозелени (никога не губят листа), или широколистни (губят листа през есента), оцеляват в продължение на много вегетационни сезони. Обикновено само горната част на растението умира през зимата, а след това отново се регенерира през пролетта.
Интересно е, че някои растения могат да се държат като едногодишни или многогодишни в зависимост от надморската височина, географското разположение, почвените условия и климата, в които растението расте.
Лечебните растения обикновено се състоят от цветя, плодове, семена, листа и корени, всички от които могат да съдържат етерично масло. Макар че не всички растения цъфтят, няколко от тези, които обикновено се използват като източник на етерични масла, лайка, градински чай, хелихризиум, лавандула и роза. Цветята се състоят от венчелистчета, чашката (външните листа), тичинката (тук се намира цветен прашец) и плодник (това съдържа яйчника, стила и стигмата на цветето).
Семето на растението съдържа ядро и плод. Последните могат да приемат много различни форми, включително фоликула, бобови растения, конус, ахений, копел, капсула, кариопсис, кремокарп, орех, зрънце, самара, шпон или силик. Етеричните масла се извличат както от плодове (черен пипер), така и от семена (ангелика). Объркващо за тези без ботаническа подготовка, това, което обикновено наричаме семена, всъщност са плодове, например копър.
Всички цъфтящи растения се държат на стъбла, които растат към въздуха и светлината. Стъблата са различни и някои растения имат стъбла, които всъщност са под земята. Билките например имат стъбла, които умират след цъфтежа. Като цяло стъблото не се използва при производството на етерични масла, но все пак е много важна част от растението.
Коренът е частта от растението, която обикновено не можем да видим, тъй като се намира дълбоко в почвата и има няколко различни вида корен. Кореневидният корен се стеснява както нагоре, така и надолу, а грудката корен има дебели влакна или клони. Един туберърен корен развива корени и клони, които стават заоблени топчета, като например при картофа.
Има също така въздушният корен, който расте на открито, конусовидният корен, където коренът се стеснява от короната до върха на растението, пикообразният корен, който е подут в основата и до голяма степен хоризонтално удължен, и коренището, което е плътен разпространяващ се корен, какъвто може да се види с джинджифил. Други примери за етерични масла, получени от корени, включват ангелика, спикенард и ветивер.
Някои растения дори осигуряват етерично масло от повече от една част от растението. В тези случаи извлеченото масло от една част може да проявява доста различни терапевтични свойства от масло, получено от друга, - или просто може да бъде по-ефективно.
Например, етеричните масла, получени от горчивото портокалово дърво, включват нероли от цветята, петитгрейн от листата и клонките му, плюс горчиво портокалово масло от кората на плода. Всяко от тези етерични масла има различни терапевтични качества
Коментари
Публикуване на коментар